Przejdź do głównej zawartości

5. Wpływ TV i Internetu na Twój mózg #projektORGANIZACJA


W dobie nowoczesnej technologii każdy nas posiada wiele urządzeń elektronicznych. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wpływają one na nasz mózg?



Jedna ze współpracowniczek prof. Daniela Wegnera, prof. Betsy Sparrow z Columbia University, przeprowadziła serię eksperymentów, których zadaniem było sprawdzenie, w jaki sposób internet wpływa na proces zapamiętywania. W jednym z badań poprosiła uczestników o wprowadzenie do komputera 40 różnych faktów, informując połowę z badanych osób, że ich praca zostanie zachowana na twardym dysku, a pozostałych, że wszystkie dane zostaną skasowane. Niezależnie od podanej informacji wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o zapamiętanie wprowadzonych faktów. Osoby, które były przekonane, że komputer zapisał ich pracę, zapamiętały mniej informacji niż uczestnicy, których praca została skasowana.  (Newsweek)

Jak widzimy nowoczesne technologie wpływają na nasze zdolności zapamiętywania, ale nie tylko. Wydzielane przez nie światło często wpływa niekorzystnie na nasz wzrok. Ponadto ilość bodźców, która dociera do mózgu w czasie oglądania filmu lub nawet przeglądania strony internetowej (reklamy, linki,kolory) jest zdecydowanie zbyt duża. Niejednokrotnie, oprócz obniżenia koncentracji i poczucia zmęczenia) prowadzi to do wielu chorób (zwłaszcza u dzieci).

Nie da się jednak zaprzeczyć, że nowoczesne technologie nieco odciążyły nasz mózg, dzięki nim łatwiej znaleźć i trwale zapisać informacje. Nie musimy zapamiętywać wszystkiego począwszy od instrukcji naprawy roweru po przepis na sok jabłkowy. Nie musimy być ekspertami w każdej dziedzinie, zawsze możemy szybko znaleźć informacje na dany temat.


Pamiętajmy jednak, że od czasu do czasu dzień wolnego od Internetu czy telewizji nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie - Twój mózg będzie Ci za to wdzięczny! :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

3. Limity czasowe a efektywność #projektORGANIZACJA

,Dziś mija 6 lat od kiedy mówię - jutro zacznę biegać "- znacie to?   Jeśli ustalimy sobie ostateczny termin na osiągnięcie jakiegoś efektu (np. przeczytam tą książkę do końca miesiąca, przebiegnę dziś 500 m, nauczę się biologii w ciągu 2h), to nie będziemy przekładać podjęcia działania w nieskończoność. Oprócz tego będziemy mieć też większą motywację, a po minięciu terminu ogromną satysfakcję, że się udało. Ponadto wiedząc, że mamy limit czasu na zrobienie czegoś jesteśmy bardziej skupieni . Nie chodzimy 30 razy po kawę i nie przeglądamy telefonu. Zwiększa się nasza efektywność. Ustalmy np: w ciągu godziny nauczę się 100 słówek, jeśli mi się uda, to kupię sobie czekoladę. Dzięki takiemu postawieniu sprawy jesteśmy bardziej skupieni na nauce, chcemy to zrobić lepiej i szybciej.  Poza tym, chyba lepiej się sprężyć i nauczyć się większości materiału w pół godziny niż siedzieć nad książką kilka godzin przy marnych efektach...

4. Twoje talenty #projektROZWÓJ

O talentach, czyli mocnych stronach pisaliśmy już wcześniej , więc tym razem zostawiamy Ci jedynie dwa pytania do refleksji: 1. Jak mogę je rozwijać?  "Talent to tylko 10% sukcesu, 90% to ciężka praca" 2. Jak mogę je wykorzystać (dla siebie, dla innych)?

Nadszedł czas, żebyś wziął w garść swoje życie.

"Od jutra będę miły", "Od poniedziałku zacznę ćwiczyć", "Od nowego roku przestanę marnować czas". Często planujemy, trochę rzadziej wychodzi nam to w praktyce. Jednak czy musi tak być? Co mam zrobić, gdy naprawdę chcę coś zmienić w moim życiu? Jeśli kiedykolwiek zadałeś / zadałaś sobie to pytanie, ten blog jest właśnie dla Ciebie. Jesteśmy młodymi ludźmi realizującymi projekt społeczny "Zwolnieni z Teorii". Nie mamy na celu zasypywania Cię tysiącem informacji. Chodzi nam o zmianę na lepsze, a przede wszystkim - O SZCZĘŚCIE. Znajdziesz tutaj nasze przemyślenia nt. motywacji, organizacji, czasu wolnego, szkoły, relacji i podejmowania decyzji. Jeżeli pomysł Ci się spodobał, koniecznie podziel się nim ze znajomymi! Im nas więcej, tym lepiej :)